Nomu „CATem“ telfonů CAT?
Jasně, když se řekne telefon na stavbu nebo na výlety do džungle, rozhodně si vybavíte značku CAT, ale jejich cena se šplhá nad běžné poměry přidavače Lojzy. Nyní existuje alternativa v podobě modelu Nomu S30, který nabízí zpevněné odolné tělo, které telefon uchrání při pádu z výšky až 1,5 metru na beton. Ostatně, jeho výdrž uvidíte nejlépe v následujícím videu, kde ho nějaký hračička nechal spadnout ze 30 metrů na beton v igelitovém pytlíku, plném slazených limonád.
Jak jste mohli vidět, telefonu to nikterak na dobré náladě neubralo. Odolnost ale není jediným aspektem Nomu S30 – běží sice na starším Androidu 6.0.1, ale ruku na srdce, který z přidavačů potřebuje lepší systém, navíc když má Nomu S30 v základu 4 GB RAM (LPDDR3) a vnitřní úložiště 64GB?
Pokud by i tohle bylo málo a Lojza si potřeboval nahrát video své celodenní práce, může využít i slotu na microSD kartu, které telefon podporuje až do velikosti 32 GB. Pokud by chtěla telefon užívat hned celá banda zedníků, k dispozici má hned 3 sloty pro microSIM karty a díky použitému čipsetu nechybí ani kompletní podpora všech evropských LTE pásem. Z konektivity pak nechybí už dnešní standard jako GPS, NFC či Bluetooth ve verzi 4.0.

Telefon běží na oblíbeném čipu většiny čínských telefonů - na osmijádru MediaTek MTK6755 s taktem 2 GHz (GPU Mali-T860 MP2), který není sice špičkou, ale neurazí. Zedníci navíc asi těžko budou místo zdění hrát nejnáročnější hry na nejvyšší detaily. V AnTuTu navíc získal slušných 53 921 bodů, což natrhne v klidu zadek i např. Samsungu Galaxy A3, který dosáhl jen na 45 590 bodů.
Ale co baterka?
Ať už děláte přidavače na stavbě, nebo v případě Ramba proháníte nepřizpůsobivé bandity po thajské džungli, budete potřebovat, aby vám za prvním rohem telefon nekleknul v důsledku potřeby nabití – ono taky v džungli nejsou zástrčky na každém stromě. Malí chytří inženýři od Nomu vybavili proto chytře telefon baterií s kapacitou 5000mAh, která při běžném používání (celý den zapnutý, sem tam internet, e-maily a volání) se dvěma aktivními SIM kartami vydrží bez šťávy 2,5 dne.

Telefon by navíc měl podporovat i rychlonabíjení – záměrně říkám, že by měl, protože se nám nepodařilo nikde mezi uživatelskými recenzemi najít, že by tomu tak bylo. Spíš se vedou zákulisní řeči o nabíjení, trvající přes 3 hodiny.

Co se týče rozměrů, musím nejprve upozornit na větší váhu – přeci jen 277 gramů vám už slušně pronese kapsu a zatímco u montérek budete vždy vědět, že jste telefon neztratili, do trenek na pláž bych ho netahal, i kvůli větším rozměrům - 163,1 x 83 x 13,4 mm. Jasně, levné plasty by v odolné konstrukci hrály druhé housle.
Něco si samozřejmě vezme i display, kterým je 5,5″ Full HD IPS panel od Sharpu, samozřejmě krytý tvrzeným sklem Gorilla Glass 3. generace, který je velmi dobře viditelný ze všech pozorovacích úhlů a to i za slunečných dnů.
Saudek by radost neměl
Když už se touláte po džungli, potřebujete vyfotit nějaký ten nepřátelský kryt, abyste mohli podat na štáb hlášení. Nomu S30 je na tom co se týče kamerky poměrně bídně. Na zadní straně disponuje 13Mpx fotoaparátem od Sony IMX214 a světelností objektivu F/2.0, který se sice popere s focením za standardních podmínek relativně slušně, ale jakmile nejdejbože zajde sluníčko, nebo nějaký prohnaný terorista zhasne. Na noční útoky můžete taky zapomenout. Přední kamerka taky pokulhává s pouhým 5megapixelovým rozlišením.
Android pouze šestka
No dobře, mám telefon, který něco vydrží, který nemusím extra nabíjet a který mi vyfotí v případě nutnosti stavební plány. Co ale nemám, je nejnovější software. A asi jen tak mít nebudu, protože Nomu S30 běží na starším operačním systému Android 6.0.1 Marshmallow, ale jak už jsem psal na začátku, díky nízké ceně mu to odpustíme. Navíc, cena je to hlavní a někde se prostě ušetřit muselo.

Pravdou je, že jsme v tomto operačním systému pár mušek našli a to hlavě v lokalizaci. Neříkám, že všude, ale sem tam na nás vyskočila mrška hláška v cizím jazyce, rozuměno v angličtině. Alespoň, že to nebylo v rozsypaném čaji v podobě čínských znaků. Příjemná je podpora gest – pokud je displej vypnutý, můžete jej dvojitým poklepáním probudit. Stejně tak si můžete nastavit rychlá gesta pro spuštění fotoaparátu, kalkulačky, přehrávače hudby a dalších aplikací.
Finální verdikt
Když si to shrneme, Nomu S30 rozhodně patří mezi ty lepší odolné telefony. To co od něj potřebujeme nejvíce, splňuje více než dostatečně - nabízí nejen odolnost vůči všelijakým přírodním nečasům jako voda, špína, saze, nebo pády na beton, ale připojíte se z něj díky LTE konektivitě všude, má dva sloty na SIM kartu a samostatný slot na microSD kartu či velmi příjemný Full HD displej.
Dvakrát škoda, že inženýři z Nomu nedali do telefonu lepší fotoaparát, ovšem za cenu okolo 230 dolarů (což je v přepočtu zhruba 5 400 Kč) bychom mohli očekávat daleko horší specifikace.
Nomu S30
Ceny, Akce, Specifikace, Testy
Ceny, Akce, Specifikace, Testy